Sizlere yıllardır gazete ve
dergilerdeki yazılarımla,  
sağlığımıza ve yaşımıza ayna tutan cildimizin önemini
anlatmaya devam ediyorum.

Şimdi de siz değerli okurlarımın ve hastalarımın yoğun isteği üzerine, buradan cildiniz hakkında merak ettiklerinizi yanıtlamaya ve yazılarımı sizlerle paylaşmaya devam edeceğim.

Uzm.Dr.Betül Şengör

 

 

 

Her Cilt Rengi Farklı Yaşlanır!

Esmer ten, buğday ten, açık ten rengi tüm bu terimler cildimizin genetik olarak belirlenmiş pigment rezervlerini tanımlar. Yani bu ten renklerinin her birinin farklı miktarda melanin pigmentleri vardır. Ultraviyole ışınlarına maruz kaldığımız zaman ise bu rezervler gerçek potansiyellerini ortaya çıkarırlar; şayet esmer tenliysek güneş görür görmez hiç kızarmadan kararabiliriz, ancak tam tersi açık tenlilerde ise önce kızarıklık sonra hafif bir bronzlaşma olabilir.

Bu 3 ayrı renk cilt aynı zamanda farklı yaşlanma yanıtları verirler.

Esmer tenliler

Ciltlerindeki yoğun pigmentleri sayesinde, güneşin zararlı etkilerine karşı doğal filtre görevi görürler. Ancak bu tip tenlerin, özellikle ülkemizde ciltleri çoğu kez gevşemeye hatta sarkmaya meyillidir. Tabii kilosu fazla olanların cilt altı yağ dokuları sayesinde ciltleri gergin de olabilir. Örneğin, esmerin bir üstü olan melez ırk (Jennifer Lopez, Beyonce), aynı zamanda sıkı, tok, hafif gözenekleri belirgin hatta çoğu defa yağlı ve parlak ciltlere sahiptir.
Esmer tenli kadınlar 20’li yaşlarından itibaren hormonal tip lekelenme (melasma) açısından dikkatli olmalıdırlar. Zira melasma en fazla esmerlerde görülür. Doğum kontrol hapı kullananlar, adet döneminde oldukları an veya hamilelik sırasında mutlaka yüksek koruma faktörlü ürünler kullanmalılar. Ayrıca bu yaşlarda akne problemi de ciltleri yağlı olanlarda sık görülür, suyla temizlik ve ardından gerekirse tonikle arındırma önerilir.
Akne problemi olanlar bu ten renginde iseler mutlaka bir dermatoloji uzmanı ile sorunlarını gidermelidirler. Aksi halde aknelerin olduğu yerlerde daha fazla leke ve iz kalma ihtimali vardır. Akne izlerinin giderilmesi ise zor ve uzun bir tedavi gerektirecektir.
Esmer tenliler 40’lı yaşlardan itibaren ciltlerinde, kuruma, yumuşama, gevşeme hissedebilirler, bu nedenle bir cilt hastalıkları uzmanının önerisiyle bu yaşlardan itibaren hangi yolun izlenmesi gerektiğini ve prensibin ne olduğunu öğrenmeye çalışmalıdırlar.

Buğday tenliler

Esmer tenlilere daha yakın özelliklere sahiptirler ancak kış aylarında cilt renkleri daha açık olabilmektedir. Cilt tiplerinin özelliği, genellikle gözenekleri biraz daha belirgin, ancak normal veya karma cilt özelliklerini gösteren yapıya sahiptir. Esmer tenlilerin özelliklerine göre güneş korumaya daha fazla ihtiyaç duyarlar, örneğin kışın 15, yazın 30 korumalı ürünler kullanmaları önerilmektedir.

Açık tenliler

Malesef en fazla yaşlanmaya yatkın ciltlerdir. Adı üzerinde bu cilt tipinin (açık-sarışın) pigmentleri cildi korumaya yetecek kadar fazla değildir. Çil oluşumuna, lentigo adı verilen güneş lekelerine, melasmaya, kılcal damarların yüzeye çıkması ve kızarıklık problemine, kuruluk ve dermatitlere en yatkın ciltlerdir. Bu tip ciltlerin çocukluk dönemlerinden itibaren 30+ ürünler kullanması şiddetle önerilmektedir. Çocukluk döneminde güneş yanığı öyküsü olanların, olmayanlara oranla habis cilt tümörlerine, malin melanom isimli cilt kanserine yatkınlığı daha fazladır.
Ciltlerinin tipine göre temizlik yapabilir, kuru ve hassas ise sütle, karma veya yağlı ise su ve jellerle temizleyebilirler.
20’li yaşlardan itibaren akşamları cildi onaran vitaminli veya retinol içerikli ürünleri dönem dönem kürler halinde kullanabilirler. Gündüzleri güneş koruyucu kullanmayı unutmamalıdırlar.
30’lu yaşlardan itibaren (esmer tenlilerden daha erken) bir cilt hastalıkları uzmanının kontrolüne girebilirler. Artık günümüzde bilinçli her kadının bir dermatologu (bilimsel çerçeveyi korumuş, dermokozmetik ve kozmetik ürünleri iyi bilen) kısacası bir akıl hocası olmalıdır.


 

 

 

 

 

 
 

 


 

 


 

 

 

 

 

 


 

Bu web sitesindeki bütün yazılar Uzm.Dr.Betül Şengör'e aittir.
Yazılar, "Uzm.Dr.Betül Şengör - www.cildiminsagligi.com'dan alınmıştır." ibaresi ile yayınlanabilir.
Aksi takdirde yasal yollara başvurulacaktır.

Cildiminsagligi.com'un içeriği ziyaretçiyi bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır.
Cildiminsagligi.com'un içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir.
Sitemizdeki yazılar sadece bilgi vermek amacı ile yayınlanmaktadır.
Uzman hekimlere danışılmadan kesinlikle tedavi için kullanılmamalıdır.
Site kullanımından doğabilecek her türlü sorumluluk kullanıcıya aittir.

www.cildiminsagligi.com