I
I
I

Sizlere yıllardır gazete ve
dergilerdeki yazılarımla,  
sağlığımıza ve yaşımıza ayna tutan cildimizin önemini
anlatmaya devam ediyorum.

Şimdi de siz değerli okurlarımın ve hastalarımın yoğun isteği üzerine, buradan cildiniz hakkında merak ettiklerinizi yanıtlamaya ve yazılarımı sizlerle paylaşmaya devam edeceğim.

Uzm.Dr.Betül Şengör

 

 

 

Cilt Neden Kırışır?

Cildimiz temelde hücresel döngünün hızı ile doğru orantılı olarak yaşlanır. Gerçek şu ki doğduğumuz zaman cildimiz yaşlanmaya başlar. Bir yaşında bile bir yıllık güneş görmüşlük, çevresel hasarlara maruziyet, beslenme ve uyku düzenine uyumluluk söz konusudur. Cildimiz elbette kendini yeniler, bu yenilenme hızı 25-30 yaşlarından itibaren azalmaya başlar ve yaşlılık belirtileri görülür.

Yüzümüzün üst bölgesi mimik kaslarının kullanımıyla doğru orantılı olarak yaşlanır. Hangi yaşta olursak olalım göz çevresinde veya alında ya da kaş arasında kırışıklıklarımız olabilir. Ancak bu çizgiler yaş ilerledikçe yerleşmeye ve derinleşmeye başlar. Bu nedenle bu kırışıklıkların olmasını mimiklerimizi
kontrol ederek veya botox yaptırarak engellemeye çalışmak doğru bir yaklaşımdır.

Yüzümüzün orta bölgesi doku çökmesi ve yumuşaması ile ilişkili olarak yaşlanmaktadır. Bu bölgede bağ dokusunun sıkılığını belirleyen ana madde hyaluronik asit içerikli jölemsi sıvı ve yağ dokumuzdur. Bu kayıpları azaltmak için fazla değişken bir kilo durumunun olmaması gerekir. Kaldı ki kadınların aylık periodları veya hamilelik dönemleri daha sonra da premenapoz ve menapoz, bu kayıpların en fazla yaşandığı dönemler olmaktadır.

Bu bölgenin gençliğini korumada veya iyileştirmede yerine koyma tedavileri tercih edilebilmektedir. Dolgu malzemeleri veya kendi yağımız ya da hücrelerimiz (kök hücre) bu amaçla kullanılabilmektedir.

Yüzümüzün alt bölgesi ve boyun, kollajen ve elastik liflerimizin gerginliğinin ve sayılarının azaldığı 40’lı yaşlarda yerçekiminin etkisine yenik düşmektedir.

Bu bölgenin tedavisi için hücreleri ışık ve lazerlerle uyarmak ve vitamin enjeksiyonları yaptırmak yeterli olabilmektedir. Daha ileri yaşlarda ise cerrahi olarak germe işlemi uygun görülmektedir.

 

 

 

 
 

 

 


 


 

 

 

 

 

 

 


 

Bu web sitesindeki bütün yazılar Uzm.Dr.Betül Şengör'e aittir.
Yazılar, "Uzm.Dr.Betül Şengör - www.cildiminsagligi.com'dan alınmıştır." ibaresi ile yayınlanabilir.
Aksi takdirde yasal yollara başvurulacaktır.

Cildiminsagligi.com'un içeriği ziyaretçiyi bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır.
Cildiminsagligi.com'un içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir.
Sitemizdeki yazılar sadece bilgi vermek amacı ile yayınlanmaktadır.
Uzman hekimlere danışılmadan kesinlikle tedavi için kullanılmamalıdır.
Site kullanımından doğabilecek her türlü sorumluluk kullanıcıya aittir.

www.cildiminsagligi.com